دانلود آهنگ جدید مجید اصلاحی به نام بارون

دوشنبه 22 خرداد 1396 09:56 ب.ظ

 

 • [unable to retrieve full-text content]

 

مردان الکترونیک، مدرنیته‌های آن زمان؛ تاریخچه کامپیوتر | قسمت اول

یکشنبه 21 خرداد 1396 08:50 ب.ظ

 

| مردان الکترونیک، مدرنیته‌های آن زمان؛ تاریخچه کامپیوتر

 • | مردان الکترونیک، مدرنیته‌های آن زمان؛ تاریخچه کامپیوتر

  امروز با یک مطلب ویژه خدمت همراهان همیشگی ترنجی هستیم! آن مطلب، تاریخچه وسایلی است که بارها و بارها سیاست‌های زندگی‌مان را تغییر دادند… وسایلی که امروزه، آینده‌ی فردا را می‌سازند… وسایلی که وب سایت ترنجی، ریز و درشت زندگی‌شان را می‌نویسد و امروز، روز موعود است! با ترنجی و یک مطلب تخصصی دیگر، همراه باشید.

  تاریخچه کامپیوتر

  آن‌هایی که آنقدر دیوانه‌اند، که فکر می‌کنند می‌توانند دنیا را تغییر دهند، همان‌هایی هستند که این کار را می‌کنند. (آگهی «متفاوت بیندیشید» شرکت اَپل، ۱۹۹۷)

  گذشته‌ای که درخشان بود، و آینده‌ای ساخت که گذشته‌ها فراموش شدند. همه چیز از ریاضی شروع شد! ۱ + ۱ می شود ۲؛ ولی همه می‌دانیم هیچ‌وقت چیزی به نام ۱ و چیزی به نام ۱ + ۱ حقیقت نداشت! و ماشین حساب، شروع کننده‌ی زندگی ما بود… بله! ماشین حساب نام یک وسیله خاص نیست! هرچیزی که بتواند در محاسبات به ما کمک کند، نوعی ماشین حساب است و در طول تاریخ، با کاربردهای بی‌شماری در ماشین حساب‌ها روبرو بودیم! و کامپیوتر، با همان صفر و یک خودش، همان ماشین حساب است.

  چه کسی فکر می‌کرد با ۰ و ۱ بتوان یک کشور را کنترل کرد؟ و وسایل و ابزارهایی با این سیستم‌ها اختراع کنیم که خود آن‌ها تبدیل به یک صنعت شوند؟ واقعا چه کسی فکر چنین روزهایی را می‌کرد؟ وقتی که دیودها ساخته شدند، دکترهای نابغه آن زمان، بعدها در نام IBM، آینده‌ی گذشته را با نام کامپیوتر رقم زدند. آینده‌ای که با ماشین حساب آغاز شد و اتمامش هیچ وقت از راه نرسید! هیچ کس نمی‌داند نام نسل‌های بعدی از کامپیوتر، برای مردم زمان‌های بعدی چه تعریفی دارد. ولی از این مسئله که بگذریم، ما با موضوع بزرگی به نام تاریخ کامپیوتر روبرو هستیم… خیلی از کاربران، فقط از کامپیوترها برای انجام کارهای ساده نام می‌برند اما در مقاله امشب ترنجی، ما به شما ثابت می کنیم که Computer، یعنی کدهای آینده ساز.

  تاریخچه کامپیوتر

  در سال ها پیش، دکتر جان وینسنت آتاناسف، استاد فیزیک و ریاضیات دانشگاه ایالتی آیوا در آمریکا به فکر ساختن اولین کامپیوتر افتاد! آن هم اولین کامپیوتر الکترونیکی! همکار او، کلیفرد بری با استفاده از لامپ خلأ شروع به ساختن کرد و هنگام کار، به این فکر افتاد تا نام اولین کامپیوتر را ABC بگذارد. اما در همین حین، درگیری بین آمریکا در جنگ جهانی دوم و لزوم پیوستن دکتر آتاناسف به ارتش، باعث شد تا پروژه ی ساخت ABC کنسل شود (البته نمونه اولیه ABC تقریبا مراحل ساخت را گذرانده بود ولی هیچ‌وقت به تولید کامل و چندگانه نرسید).

  دکتر جان وینسنت آتاناسف

  دکتر جان وینسنت آتاناسف، علاقه شدیدی به ریاضیات و دروسی مانند جبر داشت. به‌قدری استعداد و هوش سرشار از علاقه‌ی او به الکترونیک در سطح بالا بود، که دوران دبیرستان خودش را هم دو سال زودتر گذراند. متاسفانه، نیاز‌های مالی نگذاشتند تا جان وینسنت یعد از دبیرستان برای مدتی به دانشگاه راه یابد! به همین دلیل او مجبور شد تا در عوض پی کسب و کار، درآمدی برای گذراندن دوران زندگی داشته باشد. اما تلاش‌های شبانه‌ی او تمامی نداشت و در نهایت در سال ۱۹۲۱، او به دانشگاه فلوریدا وارد شد و در رشته مهندسی الکترونیک با بهترین نتایج ممکن یعنی با درجه A فارغ‌آلتحصیل شود.

  دکتر جان وینسنت آتاناسف

  همان‌طور که در ابتدا گفتیم، او استاد فیزیک و ریاضیات دانشگاه ایالتی آیوا در آمریکا بود! اما زمان زیادی صرف استاد شدن او گشت. وی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه فلوریدا بود که وارد کالج ایالتی یوتا شد و در همان‌جا هم با زن زندگی‌اش یعنی خانوم Lura Meeks آشنایی پیدا کرد. پس از قبولی در امتحانات و کسب نمرات عالی، با تنها گذشت یک سال از ورود به دانشگاه وی مدارک عالی خودش را در رشته ریاضیات دریافت کرد. و باز هم جان وینسنت ول نمی‌کرد و در جهت دریافت مدارک تحصیلاتی بالاتر، به دانشگاه ویکانسین رفت تا در تئوری فیزیک صاحب مدرک شود.

  جان وینسنت آتاناسف

  اگر از استعدادهای آتاناسف به‌طور کامل استفاده می‌شد، دانش و تکنولوژی آن روزمان چندین و چند سال جلوتر از امروزمان بود! بعد از دریافت مدارک بی‌شمار استاد، جان عزیز به یاد افتاد که در جوانی‌اش همیشه قصد داشت تا محاسبات ریاضی پرسرعت‌تر از همیشه صورت بگیرد. هرچند در آن زمان هم ماشین‌حساب‌هایی با نام Tabulator که ساخت IBM بودند یا ماشین‌حساب‌هایی با نام Monoroe Calcutator نیز وجود داشتند، اما ذهن باز و آینده‌نگر استاد، بر این باور بود که ماشین‌حساب‌های آن دوران شبیه به اسباب‌بازی بچه‌گانه هستند و برای انجام محاسبات ریاضی و جبری هنوز کند و ناتوانند. همچنین او بر این باور بود که دستگاه آنالوگ (قیاسی) نمی‌تواند به آن سرعتی برسد که محاسبات خودش در زمان کوتاهی انجام پذیرد. به همین خاطر بود که علاقه‌ی وی به فناوری‌ها و فناوری دیجیتالی بسیار بالا بود و اولین چالش‌های فکری‌اش، باعث پدید پروژه‌هایی مانند ABC شدند.

  بد نیست اشاره کنیم که جان ماکلی، استاد دیگر فیزیک‌دانمان با جان وینسنت چندان در اولین دیدارها رابطه خوشی را رقم نزدند! همین دو نفر، بر سر امتیاز اختراع رایانه به‌خاطر جنگ و جدل‌هایشان به دادگاه رفته بودند.

  جان ماکلی

  جان ماکلی و دوستان

  کمی بعد در سال ۱۹۴۳، فیزیکدان ما یعنی دکتر جان ماکلی با همکاری جی پرسپراکرت که مهندس برق بود، راه دکتر آتاناسف و همکارش را در پیش گرفتند و در ذهن خود، استارت زدند که کامپیوتر الکتریکی آن‌ها، یک سیستم همه‌کاره باشد (هرچند بسیاری از اقدامات و نظریات جان ماکلی هم با الگوگیری از جان وینسنت بود). در همین حین، علاوه بر استفاده از اجزاء الکترومکانیکی، ۱۸ هزار لامپ خلأ نیز برای تکمیل ساخت این کامپیوتر، نیاز شدند! که باعث شد تا این رایانه انیاک نام گذاری شود. در سال ۱۹۴۶، با تکمیل ساخت و نصب و راه‌اندازی آن، پیچیده‌ترین وسیله تمام تاریخ انسان، در تمام جهان آماده استفاده شد. تنها پس از سه سال (۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶)!

  جان ماکلی

  به این موضوع اشاره کنیم که ۳۰۰ عمل ضرب در ثانیه، یکی از قابلیت‌های این رایانه بود! ارتش آمریکا هم بلافاصله، از آن به مدت ۹ سال استفاده کرد. ولی! قبل از اتمام کار انیاک، نابغه‌ی دیگر داستان، جناب جان فن نویمان (آقای دکتر)، نظریه‌ای داد که بعدها هزاران حاشیه و فرضیه دیگر را پدید آورد! نظریه چه بود: استفاده از اعداد دودوئی (Binary)، در ساختمان کامپیوتر و نظریه انباشت برنامه در حافظه کامپیوتر. علاوه بر این، ساخت کامپیوتر رقمی الکترونیکی همه‌منظوره، پیشنهاد آقای فن نویمان بود که ادواک نام گرفت.

  فن نویمان

  با گذر ۴ سال هنوز کامپیوتر ساخته نشده بود! یعنی از ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۰ ساخت این رایانه به تاخیر افتاده بود. ولی مهم‌تر از این اشاره کنیم که پدر علم آن زمان یعنی کامپیوتر، فن نویمان کبیر بود. بسیاری از نظریه‌ها و نگرش به طراحی و ساخت کامپیوتر‌های نوین، برگرفته از اظهارات و نظریات استاد نویمان می‌باشد.

  موریس ویلکس

  موریس ویلکس

  یک سال بعد از همه این وقایع، در سال ۴۷، موریس ویلکس که شغل استادی در دانشگاه کمبریج انگلستان را با خود یدک می‌کشید، اولین کامپیوتر رقمی الکترونیکی حاوی برنامه‌های ذخیره شده را ساخت که ادساک نام داشت. البته اشاره کنیم که ساخت این سیستم در سال ۴۷ شروع و در ۴۹ به اتمام رسید.

  در سال ۱۹۵۰، کامپیوتری که برنامه‌های ذخیره شده داشت و این بار ساخت هیچ نابغه‌ای نبود و کشور آمریکا پشت این قضیه حضور داشت، «سیک» صدا می‌شد که اهمیت بالای آن، باعث شده بود تا در سازمان ملی استانداردها در واشنگتن دی‌سی نصب شود و بیش از ۱۰ سال هم مورد استفاده آمریکایی‌ها قرار بگیرد… در سال‌های ۵۱ تا ۵۷ هم شرکت‌های بزرگی چون آی‌بی‌ام و یونیواک اولین محصولات و بهترین محصولات آن زمان که کامپیوترهای الکتریکی گوناگون بودند را عرضه جهانی کردند. و این شد که از سال ۳۸ و ۵۸ نسل اول از کامپیوترها در تاریخ زندگی انسان ها پدیدار شد. استاد آتاناسف بدبخت هم معلوم نشد که در جنگ چه بلایی به سرش آوردند!

  تاریخچه کامپیوتر

  سخنی با خواننده

  از این که تا به‌اینجای متن را خوانده‌اید بسیار سپاس‌گذاریم. حقیقتاً این مطلب توسط منابع زیادی نوشته شده‌است و مشکل بزرگ، تناقض در برخی مطالب خارجی بود! به عنوان مثال در رابطه با زندگی استاد وینسنت آتاناسف، بسیاری از جملات در وبلاگ‌ها و منابع مختلف، باهم تناقض داشتند. مهم‌ترین و بهترین منبعی که می‌توان به‌دست آورد، وب‌سایت تاریخچه کامپیوتر است که در رابطه با بسیاری از افراد مهم (هرچند افرادی مانند موریس ویکلس یا فن نویمان در این سایت حضور ندارند)، صحبت کرده است و بنده نیز طبق گفته‌های وب‌سایت‌های مهم، قسمت‌های مهمی از تاریخ کامپیوتر و افراد بزرگی که دیگر تکرار نشدند را بر طبق گفته‌های موجود، در این مقاله آوردم. بجز منابع اینترنتی، دایره‌المعارف‌ها نیز به‌کارم آمدند هرچند متن مشابهی با ویکی‌پدیا دارند اما با تغییرات فراوان این مشکل نیز برطرف شد.

  انسان‌های مهم | تاریخچه کامپیوتر

  در تصویر بالا شما مهم‌ترین و تاثیرگذارترین افراد طول تاریخ کامپیوتر را می‌بینید، که زندگی مدرن امروزی‌مان مدیون این افراد است. به قول معروف کسانی که با مغز چکش زدند، و با فکر آینده ساختند.

  در قسمت دوم، به کامپیوترهای نسل دو و سه اشاره می‌شود که فردا، در همین ساعت شما با نسل‌های بعدی بیشتر آشنا می‌شوید. امیدوارم از مطلب راضی بوده باشید و نظرات و گفته‌هایتان را هم با ترنجی در میان بگذارید.


 

معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

پنجشنبه 18 خرداد 1396 04:05 ب.ظ

 

معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

 • معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلفی مومیایی شده اند، از پدر ثروتمندی که دختر خردسال خود را مومیایی کرد تا راهب بودایی را در زیر میبینید. مرگ جزئی جدایی ناپذیر از زندگی بشر بوده و پس از مرگ روح از بدن جدا و جسم متلاشی می شود،توضیحات علمی زیادی در مورد نحوه چگونگی پوسیده شدن اجساد وجود دارد اما در این میان بعضی جسد ها بعد از مرگ نمی پوسند که مشابه‌های زیادی از آن را در میان مومنان و مسلمان شنیده‌اید.

  اما این موضوع در میان کشورهای غربی موجب شگفتی زیادی شده و در این کشورهای به بعضی از آن‌ها قدیس گفته می شود همین طور بعضی به شکل عجیب غریبی به دلایلی مثل مومیایی شدن یا در شرایطی طبیعی مثل سرما که جسد آنها سال ها نمی پوسید موجب بهت و حیرت شده و از این رو داستان‌های وحشتناک و مرموزی از آن‌ها در فضای مجازی منتشر شده هست.

  زیتا مقدس

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  قدیس حامی و از خدمتکاران مذهب کاتولیک به نام زیتا که تمام زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرده بود در سال ۱۲۷۲ درگذشت، تعداد زیادی از مردم ادعا می کردند که هنگام مرگ او، نوری مثل یک ستاره در منزل‌اش ظاهر شده هست.

  زیتا در سال ۱۵۸۰ نبش قبر و دیدن شد که جسد او مثل بقیه افراد نپوسیده هست، وی سال ۱۶۹۶ بعنوان یک فرد مقدس یا قدیس شناخته شد و نام او بر سر کلیسای دی سانفردیانو در زادگاهش درلوکا ایتالیا وجود دارد.

  ——–

  سربازی که لبخند به لب از جهان رفت

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  افسر انگلیسی جان تورینگتون درسفربه مناطق شمالغربی درسال ۱۸۴۶ به علت عوارض ناشی ازمسمومیت با سرب درسن ۲۲ سالگی درگذشت ودرشمال کانادا به خاک سپرده. شد.درسال ۱۹۸۴، دانشمندان درحال حفاری تحقیقاتی، قبر تورینگتون را پیدا و با جسد دست نخورده وی روبرو شدند.

  خبر کشف جسد این سرباز با چشمان نیمه باز و پوزخند بر روی صورتش با عکسهای وحشتناک درفضای مجازی به سرعت منتشرشد وحتی یک خواننده مشهورآهنگی برای وی خواند.

  ——–

  بانوی شین ژویی

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  یکی از مومیایی‌ های مشهور در جهان شین ژویی هست که با نام بانوی دای نیز شناخته میشود وی همسر یک سیاستمدار سلسله هان بوده و در ۱۶۳ سال پیش از میلاد از جهان رفته هست.

  وی ۲ هزار سال پس از مرگش شهرت زیادی پیداکرد، زیرا آرامگا‌ها وی درسال ۱۹۷۲ در حالی کشف شد که بدنش سالم باقیمانده و دانشمندان قادر به انجام کالبد شکافی بر روی جسد وی بودند و در نتیجه کالبدشکافی مشخص شد که او ازبیماری قلبی در قبل هست.

  ——–

  دختر کوچکی که جاودان شد

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  روزالیا لومباردوی کوچک زندگی کوتاهی داشت، وی در سن ۲ سالگی در سال ۱۹۲۰ درگذشت، پدر وی برای از بین نرفتن جسد لومباردو او را با ترکیب جادویی فرمالین، الکل، اسیدسالیسیلیک، گلیسیرین مومیایی کرد و جسد او در عمق دخمه راهبی در سیسیل نگه داری میشود. وی به “زیبای خفته” نیز مشهور هست.

  ——–

  انقلابی روسی قهرمان همه ی وقت زنده

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

   به گزارش پارس ناز لادیمیر انقلابی مشهور روس هست که در راه مبارزه جان خود را از دست داد، وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت، بدن ولادیمیر لنین در معرض دید عموم مردم روسیه هست. پس از مرگ او، مقامات شورویتصمیم گرفتند تا بدن او را برای نسل‌های آینده حفظ کنند، جسد لنین نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای مثل تزریق و حمام شیمیایی دارد تا سالم باقی بماند.

  ——–

  جسد راهب درحال عبادت

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  داشی دورز وایتیگیلاو، یک راهب بودایی در حال مراقبه در موقعیت نیلوفر آبی درسال ۱۹۲۷ از جهان رفت و همان گونه به خاک سپرده و چند سال پس از دفن نبش قبر شد.هنگامی که وی در سال ۱۹۵۵ نبش قبر شد، راهبان جسد او را در حالت مراقبه و دست نخورده کشف کردند، پس از آن عکس وی در معبد بودایی‌ها در اردن قرار داده شده هست.

  جسد مرد تولندی در باتلاق

  معروف ترین اجساد مومیایی شده در دنیا را بشناسید

  در باتلاق‌ها جسد سالم باقی می ماند مرد تولوندی در شبه جزیره یولند در دانمارک هست، دانشمندان معتقدند که این مرد قرن ۴ پیش از میلاد درگذشت، اما با این حال جسد وی تا حد زیادی سالم باقی مانده هست، جسد وی سال ۱۹۵۰ کشف شد.

  اوتزی مرد یخی که به احتمال چندان از ضربه به سر فوت کرد. بدن وی به علت طبیعت سرد جنوب تیرول ایتالیا حفظ شده و سالم باقی مانده هست، او قدیمی‌ترین مومیایی طبیعی در اروپا هست که لباس‌های او از جنس چمن و چرم ساخته شده و یک تبر، چاقو، یک تیردان و جیبی پر از انواع توت همراه خود داشته هست.


 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic